18 Aralık 2014

FaceTime Nedir- Nasıl Kullanılır?

apple-facetime
FaceTime Nedir- Nasıl Kullanılır?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

FaceTime, Apple’ın ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyurduğu ve kullandırtmaya başladığı bir Görüntülü Görüşme servisi. Bildiğiniz gibi iPhone’larda, operatörlerin klasik cep telefonlarında 3G üzerinden sunduğu ve ücretlendirdiği görüntülü görüşme özelliği çalışmıyor.

Bu yüzden Apple, aynı iMessage’da olduğu gibi sadece kendi cihazları arasında görüntülü görüşme, yani FaceTime hizmeti veriyor.

Ayrıca FaceTime’ın iMessage’da olduğu gibi operatörlerle bir ilgisi bulunmuyor. Bu tamamen Apple’ın bir servisi ve görüntülü görüşme internet üzerinden gerçekleşiyor. Eğer cihazımızdaki Wi-Fi aktifse görüşme Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden, 3G aktifse Hücresel Veri bağlantısı üzerinden oluyor. Yani Safari’den veya Youtube’dan internete girdiğimizde nasıl ücretlendiriliyorsak, FaceTime sonucu olan internet kullanımı da aynı şekilde ücretlendiriliyor.

FaceTime’in operatörlerler ile ilgisi yok diyorsunuz ama iPhone’da FaceTime aktivasyonu sırasında “Operatör SMS ücreti alabilir” yazıyor. Bu ne anlama geliyor?

FaceTime’in operatörlerle ve SMS ile bir ilgisi yok. Fakat ilk aktivasyonda, yani cihazımız ile telefon numaramızla eşleştirilebilmesi için gerekli bir seferlik işlemde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir mesaj çıkıyor.

Bu uyarı mesajına “Tamam” dediğimizde Apple’ın İngiltere’deki bir numarasına otomatik olarak bir adet SMS mesajı yollanıyor. Bu mesaj sayesinde de cihazımız ile numaramız eşleşiyor. Yani diğer FaceTime kullanıcıları, numaramızla bizi arayıp FaceTime yapmak istediklerinden, Apple’ın servisi hangi cihaza FaceTime çağırısı yapacağını bu sayede bilebiliyor.

Bu da sadece 1 seferlik bir işlem ve yurt dışına atılan bir SMS mesajı ile ücetlendiriliyor operatörünüz tarafından.Yurt dışına SMS gönderme ücreti de şu an 80 ila 90 kuruş arası operatörlerde. (Yurt içi SMS ücreti ise 40-50 kuruş arası.) Ayrıca Ayarlar -> Mesajlar altındaki FaceTime seçeneğini kapatıp açmadığınız sürece de tekrar bir SMS gönderilmiyor. (Bu yazıyı hazırlarken de SIM kartı takıp çıkarma, cihazı kapatıp açma şeklinde testler yaptık ve tekrar aktivasyon SMS’i atılmadığını gördük.)

Faturamda 44 ile başlayan numaralara atılmış SMS ücreti gözüküyor. Bu ücretler yukarıda bahsettiğiniz aktivasyon mesajlarına mı ait?

İngiltere’de yaşayan bir tanıdığınız yoksa ve onunla SMS’leşmiyorsanuz, muhtelemen yukarıdaki aktivasyon mesajlarına ait :) İngiltere’nin ülke kodu 44 ile  başlıyor ve Apple’ın bu aktivasyon için kullandığı servis numaraları da 00447786205094 ve 00447860015000 gibi numaralar. Dolayısıyla bu tip numaralara atılmış bir kaç SMS görürseniz çok şaşırmayın.

Not: iMessage aktivasyonu da benzer şekilde çalıştığından faturanızdaki SMS ücreti iMessage aktivasyon mesajı nedeniyle de olmuş olabilir. Yani arka arkaya 2 adet SMS görürseniz bunlardan bir tanesi iMessage’a, diğeri de FaceTime’a aittir muhtemelen.

iPhone’umda FaceTime’ı aktif etmeye çalışıyorum ama bir türlü aktive olmuyor? Ekranda “Etkinleştirme bekleniyor” yazıyor sürekli.

iPhone’da telefon numaranızın FaceTime ile kullanılabilmesi için yurt dışındaki (İngiltere) bir numaraya bir kerelik SMS mesajı atılması gerektiğini yukarıda açıklamıştık. Eğer hattınız yurt dışındaki numaralara SMS göndermeye kapalı ise ya da hattınızda yeterli bakiyeniz yoksa etkinleştirme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Bir de eğer “Ayarlar -> Genel -> Tarih ve Saat” menüsünde “Otomatik Ayarla” seçeneği kapalıysa ve “Saat Dilimi” yanlışsa o zaman da etkinleştirme sorunları oluyormuş. Kaynak: http://support.apple.com/kb/TS4268?viewlocale=tr_TR

FaceTime’ı 3G veya Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden kullanabileceğimizi söylüyorsunuz ama ben iPhone 4′ümle 3G üzerinden FaceTime yapamıyorum ?

FaceTime ilk çıktığunda sadece Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden kullanılabiliyordu. Fakat iOS 6 ile birlikte 3G üzerinden görüşme imkanı geldi. Fakat bu destek tüm cihazlara gelmedi maalesef. Örneğin iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3. nesil, iPad 4.nesil gibi yeni cihazlar 3G üzerinden FaceTime görüşme imkanına kavuşurken, iPhone 4 ve iPad 2 gibi eski modeller bu destekten mahrum kaldı.

Peki FaceTime ile dilediğimiz kişi veya cihazla görüntülü görüşme yapabiliyormuyuz?

Maalesef hayır. FaceTime Apple’ın bir servisi olduğu için sadece Apple cihazlarında (iPhone, iPad,iPod touch,Mac,vs.) kullanılabiliyor. Ayrıca FaceTime kullanabilmek için görüşeceğimiz kişinin Apple cihazında da FaceTime’ın aktif olması gerekiyor. Özetle FaceTime’ı sadece, aktivasyonunu yapmış Apple cihaz sahipleri, kendi aralarında görüntülü görüşme yapmak için kullanabiliyorlar. (Örneğin bir Android cihazı ile FaceTime yapılamaz.)

FaceTime özelliği tüm Apple cihazlarında var mı peki?

Son 3 senedir üretilen ve ön yüzünden kamerası olan tüm iOS cihazlarında (iPhone, iPad ve iPod Touch) FaceTime özelliği bulunuyor. FaceTime için her ne kadar sadece ön kamerayı kullanmak gibi bir şart olmasa da Apple, iPhone 3GS gibi ön yüzünde kamera olmayan eski cihazlarına FaceTime desteği vermiyor.

Mac’ler ile iOS cihazları arasında da FaceTime yapılabiliyor.

Ayrıca Mac sahipleri de bilgisayarlarında FaceTime’ı kullanabiliyorlar Apple Kimliklerini kullanarak.

Apple TV ile de FaceTime yapılıyor diyorlar doğru mudur?

Tam olarak doğru değil. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde de resmi satışına başlanan Apple TV‘lerde kamera yok. Dolayısıyla sadece Apple TV ile FaceTime görüşmesi yapılamaz. Fakat geçtiğimiz sene paylaştığımız Apple ve AirPlay başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız AirPlay teknolojisi ile iPhone veya iPad’imizdeki görüntüyü Apple TV üzerinden televizyona yansıtabiliyoruz.

Dolayısıyla eğer evinizde Apple TV’niz varsa ve cihazınızla yaptığınız FaceTime görüşmeyi diğer aile bireyleri de kocaman ekranda görsün derseniz, o zaman aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi FaceTime görüşmeyi televizyonunuza yansıtabilirsiniz.

Benim iPhone’umda FaceTime özelliği var diye biliyorum ama ana ekranda FaceTime uygulamasına ait bir kısa yol  veya ikon göremedim?

Gayet normal çünkü iPhone’da FaceTime’a özel bir kısa yol veya uygulama yok. Telefon ve Kişiler uygulaması, iPhone sahipleri için normal veya FaceTime görüntülü görüşme çağrısı başlatmak için kullanılıyor. Yani Adres Defterimizden herhangi bir kişiyi seçip detay ekranına girdiğimizde, “Mesaj Gönder” seçeneğinin yanında bir de “FaceTime” seçeneği çıkıyor.

Bu seçeneğe tıklayarak aşağıdaki gibi FaceTime çağrısını başlatabiliyoruz. Eğer aradığımız kişinin cihazında FaceTime özelliği varsa ve bu özellik aktifse o zaman internet bağlantımız üzerinden görüntülü görüşme başlıyor.

 

Not: Yazıda kullandığım bazı ekran görüntüleri için kardeş blogumuz Sihirli Elma‘nın kedisi “Boyoz” çok destek oldu. Kendisine konu mankenliği ve sabrı için teşekkür ediyoruz :)

iPhone’umda FaceTime ikonu yok ama iPad’imde var. Bu normal mi?

Evet normal. Apple sanırım, Adres Defterleri iPhone’un ki kadar kullanılmayacağı düşüncesiyle iPad ve iPod Touch’lar için ayrıca bir FaceTime ikonu koymuş ana ekrana aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Fakat fonksiyonalite veya özellik olarak iPhone ve iPad’deki FaceTime’lar aynı. Sadece erişim biraz farklı o kadar.

Peki ben arayacağım kişide FaceTime olup olmadığını nerden bileceğim, iMessage’da olduğu gibi FaceTime kullanıcılarının ayrı bir gösterimi mevcut mu?

Maalesef iMessage’da olduğu gibi kolayca anlayamıyoruz karşımızdakinde FaceTime olup olmadığını. Çünkü otomatik tespit etmiyor cihazımız. Fakat bir kere FaceTime yaptıktan sonra Apple bu numarayı veya email adresini işaretliyor ve bir daha arayacağımız zaman daha önce FaceTime yapıp yapmadığımızı anlıyoruz.

Cihazında FaceTime özelliği olmayan bir numarayı aradığımızda da arama başladıktan kısa bir süre sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir mesajla karşılaşıyoruz.

FaceTime’la görüntülü görüşme yaptığımıza göre internet kullanımı çok olmuyor mudur? Bedava diye data paketimizi bitirmeyelim hemen.

Elbette karşılıklı ses ve görüntü aktarımı olduğu için FaceTime yoğun bir internet kullanımı yapıyor. Yani iMessage’a göre kat kat daha fazla FaceTime’ın internet kullanımı.

Hatta merak edenler için, bu yazıyı hazırlamadan önce 3G üzerinden yaptığım 2 dakikalık bir FaceTime görüşmesinin data trafiğini ölçümledim. Bunun için de önce “Ayarlar -> Genel -> Kullanım -> Hücresel Kullanımı” menüsünden “İstatistikleri Sıfırla” seçeneğini işaretledim. 3G üzerinden gönderilen ve alınan paket bilgisini sıfırladıktan hemen sonra da 2 dakikalık bir FaceTime görüşmesi yaptım 3G üzerinden.

Tam 2 dakikalık bir FaceTime görüşmesi sonucu oluşan data trafiği.

Ardından yine aynı ekranı kontrol ettiğimde yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi toplamda yaklaşık 5MB’lık bir data trafiği oluştuğunu gördüm tam 2 dakikada. Yani bu şekilde 1 saatlik bir FaceTime yapsaydık mobil internet (3G) paketimizden 150 MB. gidecekti. (Tabii eğer Wi-Fi’dan yapmış olsaydım sadece alınanı (yani yarısını) baz alacaktım çünkü genelde ADSL paketlerinde indirilen hesaplanıyor.)

Bu yüzden özellike 3G üzerinden FaceTime görüşme yapacakların nasıl olsa hizmet bedava diye FaceTime’ı abartmamaları gerekiyor. Yoksa paketleri kısa sürede bitebilir.

Benim 3G paketimin limiti düşük fakat FaceTime’ı da sık sık kullanıyorum. Farkında olmadan 3G’yi kullanmaktan korkuyorum. FaceTime’ı sadece Wi-Fi’dan kullanabileceğim bir ayar yok mu?

Olmaz mı :) Cihazınızdaki Ayarlar -> FaceTime menüsünün en altında yer alan “Hücresel Veri’yi Kullan” seçeneğini kullan seçeneğini kapatırsanız sadece Wi-Fi üzerinden FaceTime yapabilirsiniz. Yani farkında olmadan 3G üzerinden FaceTime görüşmesi yapamazsınız.

Ayarlar -> FaceTime menüsünden 3G üzerinden FaceTime’ı kapatmak mümkün.

FaceTime’ı telefon numaramla kullanmak zorunda mıyım? Başka bir kullanıcı adı ve şifre ile kullanamaz mıyım?

Evet kullanabilirsiniz. Zaten telefon numarası ile FaceTime mesajı gönderme ve alma sadece iPhone’da var. Dilerseniz aşağıdaki gibi “Ayarlar -> FaceTime” menüsünden Apple Kimliğinizle FaceTime kullanabilirsiniz. Ya da bir email adresi girerek de FaceTime kullanabilirsiniz. Apple Kimliği olarak kullanmadığınız bir email adresi girdiğinizde, bu email adresine bir doğrulama mesajı gönderilecektir.

Bu sayede telefon numaramızı vermeden de email adresimizle FaceTime kullanabiliyoruz. Ya da hem telefon numaramıza, hem de email adresimize gelen iMessage mesajlarını görebiliyoruz. SIM kart takılamayan diğer Apple cihazları da bu sayede FaceTime kullanabiliyor. Onlara da numarayla da değil email adresleri ile FaceTime çağrısı yapıyoruz.

Benim iPhone’um yurt dışından gelme fakat içinde FaceTime diye bir seçenek veya ayar yok. Neden cihazı sıfırlamama rağmen böyle bir seçenek bulamıyorum ?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı Arap ülkelerinde satılan iPhone’lar fabrika çıkışlı FaceTime kapalı oluyor. Dolayısıyla sıfırlansa, geri yüklense ya da güncellese de FaceTime özelliği geri gelmiyor. (Ancak cihaz jailbreak gibi bir işlemden geçirilirse FaceTime özelliği açılabiliyormuş ama bu konuda bilgi ve tecrübem yok.)

Kaynak: http://support.apple.com/kb/HT1937?viewlocale=tr_TR

FaceTime ile görüşürken cihazımda başka bir uygulamayı kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. FaceTime görüşme yaparken Ana Menü (Home) tuşuna basarak ana menüye dönebilir ve bu sırada başka bir uygulamayı açabilirsiniz. Fakat bu durumda görüntü yayını durur. Sadece konuşmalarınız aktarılır karşılıklı olarak. Siz ana menüde birşeylerle uğraşırken de, karşınızdaki kişi kendi FaceTime ekranında aşağıdaki gibi üzerinde “Duraklatıldı” yazan en son kareyi donmuş bir şekilde görürür.

FaceTime sırasında Ana Menü düğmesine tıklandığında görüntü aktarılmaz sadece ses aktarılır.

Siz ekranınızın en üstündeki “FaceTime’ı sürdürmek için dokunun” seçeneğine tıkladığınızda da kaldığınız yerden görüntü yayınına da devam edersiniz.

FaceTime sırasında kendi kamera görüntümün yer aldığı küçük pencerenin yerini değiştirebiliyor muyum ?

Evet sürükle bırak yöntemi ile değiştirebiliyorsunuz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Peki Tango varken FaceTime’a gerek var mı? Sizce hangisini kullanmalıyız?

Açıkçası basitliği, işletim sistemi ile entegre olması ve yazıştığım çoğu kişide iPhone olması nedeniyle FaceTime benim her zaman birinci tercihim görüntülü görüşme yapmak istediğimde. Fakat iPhone’dan önce de görüntülü görüşme yapmadığım gibi şimdi de görüntülü görüşme yapmıyorum. Zaten çok özel durumlar haricinde çoğu kişi için karşısındakinin sesini duymak yeterli oluyordur.

Fakat herkesde Apple cihazları olmadığı için FaceTime gerçekten lazım olmadığunda her zaman pratik olmayabilir. Bu yüzden yıllar önce tanıttığımız ve şu an çok daha yetenekli olan Tango uygulaması FaceTime’ın bir alternatifi olabilir.

Tango iPhone Uygulaması

Tango’nun en büyük avantajı http://www.tango.me adresinden de görebileceğiniz gibi sadece iOS’e değil, Android ve Windows gibi diğer platformları da desteklemesi. Yani Tango uygulaması yüklü iPhone ve Android cihaz sahibi iki arkadaş karşılıklı görüntülü görüşme yapabilir.

Tango’nun Android ve Windows Phone versiyonları da var.

Bu arada her ikisi de internet tabanlı olduğu için ekonomik açıdan pek bir farkları yok. Fakat Tango’nun başka bir sürü daha özelliği var son versiyonlarda gelen. Dolayısıyla seçim sizin :)

Article Tags

Related Posts