21 Aralık 2014

İphone 5S & 5C Özellikleri

iphone gold modeli
İphone 5S & 5C Özellikleri
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Apple,  Geçen gün  San Francisco şehrinde TSİ 20 itibariyle yaptığı tanıtım etkinliği ile iki yeni modelini tanıttı. Apple‘ın tanıttığı cihazlardan biri değişik renklerde ve plastik kasasıyla dikkat çeken iPhone 5C. Tanıtılan diğer cihaz ise birçok farklı özelliği ile iPhone 5S modeli. 

Apple‘ın tanıtımında aylar öncesinden çıkarılacak cihazlar ile ilgili değişik varsayımlar vardı. Apple cihazları pek gizli tutamamış demek ki iPhone 5S ve iPhone 5C ile ilgili yapılan varsayımlar ve yayınlanan fotoğraflar aynı çıktı.

Gelelim Apple’ın  tanıtımını yaptığı cihazların özelliklerine;

iphone_5s_iphone_5c

Öncelikle değişik renkteki kasası  ile daha çok genç kesime hitap eden iPhone 5C‘ye bakalım.  

iPhone 5C‘de göze çarpan ilk değişiklik yani iPhone 5‘den ayıran ilk özellik kasa rengi ve malzemesi. iPhone 5C‘in kasası metal alaşımlı plastik bir malzeme. Yani daha sert ve daha dayanıklı bir malzeme. iPhone 5C kasa renkleri yeşil, mavi, sarı, beyaz ve kırmızı olarak belirlenmiş. Apple‘ın açıkladığı iPhone 5C‘nin 326ppi yoğunluk değerini koruyan 4 inçlik 1136x 640  piksel çözünürlükte ekranı ve A6 işlemcisi iPhone 5‘ten miras alınıyor.

Diğer detaylara girilmese de ~1GB RAM, çift bant WiFi, Bluetooth 4.0, 1440mAh gücünde  batarya taşıdığı sanılıyor. Yine 8MP çözünürlükte arka kamera, 30kare/saniye  hızında Full HD video kaydı, 16GB/32GB depolama kapasiteleri, 3G/4G desteği iPhone 5‘ten hatırlayacağımız özellikler arasında.
iPhone 5C için  belirlenen fiyatlar kontratlı olarak 16 GB lık 99$ ve 32 GB lık 199$. Kontratsız  Fiyatları ise 549 ve 649$.  Apple‘ın tanıtımını yaptığı diğer cihaz ise iPhone 5S. Bu cihazı iPhone 5C‘ye oranla  birçok özellikle donanmış olarak geliyor. Bir nevi Apple için amiral gemisi denilebilir. iPhone 5S‘in başlıca özellikleri ; Metalik kasa ( siyah, gümüş ve  altın sarısı ), işlemci A7, doğal renkli flaş, M7 işlemci , parmak izi tanıma,  ağır video çekimi ( slow motion ).

iPhone 5S‘in
işlemcisi A7 64 bitlik işlemcisi ile dünyada tek. iPhone 5‘de kullanılan A6
işlemcisine göre iki kat daha hızlı kullanım sağlayan A7 işlemcisi ile grafiğe
dayalı oyunları iki kat daha hızlı çalıştırma kapasitesine sahip.

KAMERA Kamera 8
megapiksel olarak belirlenmiş ki iPhone 5 ile aynı ama değişen sensör kalitesi. İyileştiren sensör ile daha keskin fotoğraflar elde etmek mümkün. iPhone 5S de flaş özelliği ortamın ışığına göre kendini ayarlayıp en doğal renkte fotoğraf  çekilmesini sağlıyor. Geliştirilen sensör ve eklenen yeni flaş özelliği ile iPhone 5SiPhone 5 modeline göre %33 daha kaliteli fotoğraf çekilmesini sağlıyor. Kameradaki  diğer önemli özellik ise slow motion yani ağır çekim video çekebilmesi.  720p kalitesinde 120 kare/sn çekim yapabiliyor iPhone 5S.

TOUCH ID Home

tuşuna yerleştirilen bir parmak izi okuyucusu sayesinde artık iPhone, sahibinin parmak izini öğreniyor. Bu sayede örneğin kilit ekranından ana ekrana geçerken ya da Apple ID ile iTunes Store üzerinden herhangi bir içerik satın almaya kalktığında bu işlemlerin sahibi tarafından mı yoksa başkası tarafından mı  yapıldığına bakarak işlemi gerçekleştiriyor ya da gerçekleştirmiyor.

 M7 İŞLEMCİ iPhone 5S‘de

bulunan bu işlemci esasından A7 işlemci için bir yardımcı işlemci görevi görüyor. M7 işlemci hareket ile ilgili bütün işlemleri yaparken A7 işlemciyi bu konularda yormuyor. Böylece daha hızlı bir işlem gücü elde edilirken pilde daha çok kullanım süresi elde edilmiş oluyor. M7 işlemci başlıca ivmeölçer, pusula, yer belirlem tarzı harekete dair bütün işlemleri yapıyor.

Gelelim iPhone 5S fiyatlarına

Kontratlı fiyatları sırasıyla şöyle ; 16 GB
199$, 32 GB 299$, 64 GB 399$ olarak belirlendi. Kontratsız iPhone 5S fiyatları
ise 16 GB  649, 32 GB 749, 64 GB 849$. Tabii
bu fiyatlar Amerika için geçerli, Türkiye fiyatları 2000 Tl en düşük olanı olur
tahmini. Cihazların ön siparişleri 13 Eylül’de başlıyor ve ekim ayında
dağıtılmaya başlayacak. Türkiye geliş tarihi ise Kasım ve ya Aralık olarak
bekleniyor.

Article Tags

Related Posts